Mistrzostwa Świata Juniorów

Mistrzostwa Świata Juniorów

 

W dniach 2-6.08.2017 w Irlandii w Belfaście odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów w trzech kategoriach wiekowych U19 U16 i U14. Polska reprezentacja wystawiła 3 drużyny: męska do lat 19; kobiecą do lat 19 oraz męską do lat 16. Mistrzostwa zakończyły się wielkim sukcesem Polskich reprezentacji, zdobywając 3 złota we wszystkich kategoriach wiekowych w których brali udział. Jest to wielki sukces, który pokazuje ze szkolenie młodzieży w Kajak Polo w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Swój udział w Mistrzostwie Świata w juniorskiej reprezentacji do lat 19 miało dwóch zawodników KTW Kalisz Igor Chyłka oraz Kuba Olek. Obaj juniorzy prowadzeni są przez Tomka Smuga.  Kolejni zawodnicy z Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego pokazują, że kajak polo w Kaliszu jest na wysokim poziomie a Mistrzostwo Świata zdobyte przez Naszych Juniorów jest kolejnym sukcesem po brązowym medalu Mistrzostw Europy do lat 21 z 2013 roku.

Warto podkreślić, że pierwszy raz na Mistrzostwa Europy seniorów, które odbędą się we Francji zostali powołani zawodnicy z Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego: Tomasz Smug oraz Mateusz Donart. To niewątpliwie spory sukces kaliskiego kajak polo.

 

I Runda:

Czechy 9-1 wygrana. Bardzo dobry mecz w wykonaniu Polaków, zagrali skutecznie dobrze taktycznie  szybko w kontrataku oraz spokojnie w ataku pozycyjnym co zaowocowało wysoką wygraną. Czesi nie radzili sobie z dobrą obroną Polaków co zaowocowało tylko jedną straconą bramką

Irlandia 2-2. Irlandczycy bardzo dobrze zagrali byli zdeterminowani grając u siebie, nie dali Naszym zawodnikom za wiele miejsca do gry. Dużo sytuacji strzeleckich które kończyły się strzałami w poprzeczki i słupki wprowadziło dużą nerwowość w drużynie Polaków. Z bardzo dobrej strony w tym meczu pokazali się bramkarze broniąc kilka bardzo dobrych sytuacji Irlandczyków.

Irlandia druga drużyna 18-1 wygrana. Polacy przeważali w meczu szybkością. Założyli bardzo mocny Pressing co zaowocowało dużą ilością kontr.

Alytus (Litwa) 6-2 wygrana. Bardzo dobry mecz w wykonaniu Polaków, szybkie które pozwoliły kontrolować mecz oraz skuteczna obrona

II Runda:

Irlandia 4-2 wygrana. W drugiej rundzie Polacy ponownie spotkali się z gospodarzami . Trenerzy wyciągnęli wnioski z pierwszego meczu zmieniając ustawienie w obronie. Zmiana taktyki przyniosła oczekiwane efekty i pewną wygraną. Gospodarze nie wytrzymali presji meczu. Każdy mecz drugiej rundy miał znaczenie, ponieważ trzeba było wygrywać i zdobywać punkty by wejść do strefy medalowej.

Kolejnymi rywalami biało czerwonych była Wielka Brytania. Nasi juniorzy wygrali  8-2. Bardzo dobra postawa bramkarzy, wysoka obrona oraz skuteczne kontrataki dały wysokie zwycięstwo.

Ostatnim rywalem w drugiej rundzie byli Hiszpanie. Po bardzo wyrównanej grze nasza reprezentacja do lat 19 okazała się lepsza o jedną bramkę wygrywając 2-1. Mecz niewykorzystanych sytuacji, ostrzelanych poprzeczek. Widać było zmęczenie intensywnością turnieju ale dzięki silnemu dopingowi kibiców Nasi juniorzy wytrzymali presje.

III Runda:

Trzecią rundę młodzi reprezentanci zaczęli meczem ze Szwajcarią 4-4. Mecz bardzo wyrównany, obie drużyny reprezentowały podobny poziom wyszkolenia. Obie ekipy nie ustrzegły się błędów, remis jak najbardziej sprawiedliwy.

W kolejnym meczu na drodze biało czerwonych do finału stanęła bardzo mocna drużyna z Litwy Trakai)T 4-4. Pierwsza polowa młodzi reprezentanci zagrali bardzo dobrze wygrywając do przerw 4-1. Litwini nie mieli pomysłu na rozbicie bardzo szczelnej obrony Polaków a szybkie kontry naszych reprezentantów dały wysokie prowadzenie w pierwszej połowie. Po przerwie nastąpiły zmiany  w Naszym składzie co doprowadziło do nerwowości. Rywal widząc to założył pressing doprowadzając do remisu. Polacy byli wciąż niepokonani znacznie przybliżając się do półfinału.

W kolejnym spotkaniu Nasi spotkali się ponownie z drugą drużyną z Litwy (Alytus) .Tym razem to Litwini wyciągnęli wnioski z pierwszego meczu, nie dając Polakom rozwinąć skrzydeł. W obu drużynach widać było już duże zmęczenie. Lepiej do turnieju przygotowani byli Polacy wygrywając 6-4

Ostatni mecz trzeciej rundy Nasza reprezentacja grała z Wielka Brytania 6:4. W drugiej rundzie biało czerwoni wysoko pokonali Brytyjczyków, ale teraz mecz miał dużo wyższą stawkę, ponieważ decydował o rywalu w półfinale dla Polaków i Brytyjczyków . Obu ekipom zależało na punktach stąd mecz toczony głownie w ataku pozycyjnym. Żadna z ekip nie chciała popełnić niepotrzebnych błędów, i to udało się Naszej reprezentacji, która okazała się lepsza od rywala o dwa oczka.

Półfinał:

Los chciał, że w półfinale Polska ponownie spotkała się  z Wielka Brytania 3-1 . Każdy  z młodych reprezentantów Polski do lat 19 wiedział ze to zarówno najważniejszy jak i najtrudniejszy mecz turnieju. Zwycięstwo dawało upragniony finał i pewny srebrny medal. Mając tą świadomość wszyscy dali z siebie 100%, dopingując się po każdej udanej akcji. Pierwsza bramkę zdobyli Brytyjczycy po chytrym zagraniu do środka. Polacy szybko odrobili stratę wychodząc do przeciwnika pressingiem. Po pięknej akcji z obwodu Polacy dołożyli drugą bramkę, by w kolejnej akcji ze środka zdobyć trzecią dającą spokój w grze. W drugiej połowie Brytyjczycy założyli szybko pressing ale Nasi reprezentanci  nie popełnili żadnych błędów zapewniając sobie finał i minimum srebrny medal Mistrzostw Świata.

 

W Finale Polska reprezentacja zmierzyła się z reprezentacją Litwy ( Trakai).

Polacy bardzo dobrze weszli w mecz zdobywając szybko trzy bramki po bardzo efektownych akcjach.

Szybko stracone trzy bramki, nie złamało rywali i to oni zdobyli kolejną bramkę. Nasi juniorzy odpowiedzieli bramką za bramkę i to My byliśmy bliżej złota prowadząc 4:1. Litwini widząc upływający czas wyszli pressingiem i w ostatnich 3 minutach meczy zdobyli dwie bramki łapiąc kontakt. Wynik 4:3 wprowadził trochę nerwowości w naszej drużynie. Na szczęście to było wszystko na co było stać reprezentantów Litwy a Nasi do końca wytrzymali presję, tym samym zdobywając trzecie złoto dla Polski. Wcześniej Mistrzostwo Świata zdobyły juniorki U19 oraz juniorzy młodsi U16.